רישיון עסק

מה זה רישיון עסק ואיזה עסקים נדרשים בקבלתו?

אם אתם יזמים או אנשי עסקים, ודאי תסכימו – אין הרבה דברים מרגשים יותר מהקמת עסק חדש: כשנכנסים לזה אין אפילו שניה לבזבז והראש חושב תמיד קדימה – אל ההקמה, התכנית העסקית, ההשקה, התפעול היום יומי וכל השאר. אבל רק רגע: לפני שאתם ממהרים לפתוח את הדלתות ללקוחות, אל תשכחו את הבסיס ואת אחד הדברים החשובים ביותר בתהליך הקמת העסק: הוצאת רישיון עסק כחוק!
חוק רישוי עסקים מגדיר באמצעות צו רישוי עסקים רשימה ארוכה של עסקים שבכדי לפעול כחוק, עליהם להשיג מספר אישורים מגופים ממשלתיים ועירוניים.
עסק שעמד בכל הדרישות והמציא את כל האישורים, מקבל מהרשות המוניציפלית בה הוא פועל תעודת רישיון לניהול עסק, המוכר יותר בשם "רישיון עסק".

לחלק מהעסקים טעוני הרישוי פורסמו מפרטים אחידים המחייבים את בעל העסק לעמידה בדרישות המפרט בכדי לקבל רישיון עסק, אולם לרוב פריטי הרישוי לא הותאם עדיין מפרט אחיד, ולכן על מתכנן העסק לדאוג להתאמתו לדרישות כלל גורמי הרישוי על אף שאינם מפורטים במסמך אחד, יחיד ואחיד.

מה כולל תהליך הוצאת רישיון העסק?

תהליך הוצאת רישיון עסק כולל מספר שלבים, את כולם אנו יודעים לבצע במהירות, בחוכמה ובצורה שתחסוך לכם משאבים יקרים עד להנפקת הרישיון המבוקש. במהלך הוצאת רישיון העסק נבצע עבורכם את כל הדרוש:
על סוגי העסקים טעוני הרישוי ומספרם ניתן לקרוא בטבלה שבהמשך המאמר, לקבלת תשובה רשמית לשאלה "האם העסק שאני עומד להקים הוא עסק טעון רישוי?" יש לפנות לעירייה בה נמצא מבנה העסק המיועד מבעוד מועד.

קצת מספרים על מצב רישוי העסקים בישראל

על פי נתוני משרד הפנים, נכון לשנת 2019, קיימים 136,711 עסקים טעוני רישוי בישראל.
מתוכם קיימים 37,857 עסקים שלא קיבלו רישיון עסק! פירוש הדבר הוא ש-28% מהעסקים בישראל של 2019 פועלים שלא כחוק.
קבוצת רישוי עסקיםמס' העסקים הפועלים ללא רישיון עסק מתוך כלל העסקים טעוני הרישויאחוז העסקים הפועלים ללא רישיון עסק
בריאות
ורוקחות
2,987 מתוך 14,21621%
דלק
ואנרגיה
669 מתוך 2,77825%
חקלאות1,106 מתוך 3,90828%
מזון17,626 מתוך 58,62630%
מים ופסולת564 מתוך 2,80320%
מסחר ושונות3,389 מתוך 11,148 30%
עינוג ציבורי2,910 מתוך 9,986 29%
רכב ותחבורה3,724 מתוך 12,170 31%
שירותי שמירה ואבטחה109 מתוך 79214%
תעשייה, מלאכה, כימייה ומחצבים4,743 מתוך 20,28423%

 

דירוג הגורמים המונעים קבלת רישיון עסק

גורם הרישוי אחוז העסקים שקיבלו סירוב לבקשה רישיון עסק*
מחלקת הנדסה-תכנון ובניה, חריגות בניה, שימוש חורג 33%
כבאות והצלה 29%
משרד הבריאות 21%
אחר: בין היתר- נגישות, דרישות רשות הרישוי וחיקוק אחר 14%
משטרת ישראל 11%
המשרד להגנת הסביבה (איכות הסביבה) 8%
משרד העבודה (בד"כ בתעשייה ומלאכה) 6%
משרד החקלאות 3%

*הסיבה שסיכום האחוזים המפורסמים עובר את ה-100% היא שחלק מהעסקים קיבלו סירוב מ-2 גורמים ומעלה.

האם בעלי עסקים יכולים לקבל רישיון עסק בכוחות עצמם?

במילה אחת: לא!

וביתר פירוט:
חוק רישוי עסקים בישראל מחייב את בעל העסק להגיש תכנית בקשה לרישיון עסק (גרמושקה) מפורטת, חתומה ע"י בעל מקצוע כהגדרתו בצו רישוי עסקים.

משמע: במוקדם או במאוחר, יצטרך בעל העסק לשכור את שירותיו של אדריכל או מהנדס אזרחי (או הנדסאי בנין/אדריכלות) בכדי להתחיל את הליך רישוי העסק.

באיזה שלב כדאי למנות יועץ רישוי עסקים?

בכדי להימנע ממצב של הקמת עסק שלא יקבל רישיון עסק בסוף התהליך, מה שנחשב אגב לעבירה פלילית, יש לבחון את סיכויי העסק מראש, והדרך הכי טובה ומהירה לעשות כן, היא למנות יועץ רישוי עסקים כבר בשלב של בחירת המבנה לעסק.

הוצאת רישיון עסק אינה פשוטה כלל וכלל. מדובר בתהליך מורכב ומסובך, המצריך תכנון מערכתי וכולל של כל מ"ר בבית העסק, וכל זאת במטרה להגיע לרגע הגשת הבקשה לרישיון עסק כשהעסק כבר מתוכנן ועונה לדרישות כל הגופים הנדרשים לאישורו.

לכל סוג עסק קיימות דרישות שונות ולכן חשוב לאפיין במדויק את העסק ע"פ הפעילות המתבצעת בו, ולעתים לפי היקפה. אפיון ותכנון נכון קריטי לצמצום תקופת הליך קבלת הרישיון, להימנעות משיפוץ נוסף ולסיכויים של העסק לקבל את הרישיון המיוחל.

אוקיי, אבל למה דווקא א.ב.עסקים?

מאחורינו ניסיון רב שנים בתחום רישוי העסקים, והשירות שלנו תרם רבות לקבלת מספר רב של תעודות רישיון עסק השייכים לעסקים שונים ומגוונים, גדולים כקטנים, ובהם בתי אוכל, מסעדות, בתי קפה, מזנונים, מרכולים, מפעלי תעשייה, מפעלי מזון (הנדרשים בנוסף לרישיון העסק גם בקבלת רישיון יצרן) ,תחנות דלק, נגריות, מכבסות, חדרי כושר, אולמות באולינג ועוד ועוד…

אנו מגישים תכניות במספר רב של עיריות, מועצות מקומיות ומועצות אזוריות, מנהלים קשרי עבודה פוריים וידידותיים עם עובדי הרשויות השונים, ועל פי רוב מתקיים קשר מכבד ובלתי אמצעי בינינו ובין הגורמים המאשרים. אנו מכירים היטב את הדרישות הספציפיות של הרשויות וכך חוסכים ללקוחותינו זמן, כסף ומאמצים.

זקוקים לייעוץ פרטני?

הזנו את פרטיכם ואנו נחזור אליכם בהקדם.

    בואו נעשה עסקים