רישוי עסקים לפי ערים בישראל

חוק רישוי עסקים הוא חוק ארצי המחייב במידה שווה את כל הרשויות המקומיות בארץ ישראל, בין אם זה עיריות, מועצות מקומיות או מועצות אזוריות. למרות זאת – קיים שוני של ממש בהליכי קבלת רישיון עסק בין עירייה לעירייה ובין מועצה למועצה.

השוני מחלקות רישוי העסקים בערים השונות

מהות השוני בין מחלקות רישוי העסקים השונות ברחבי הארץ נעוץ בעצם העובדה שבסופו של דבר לכל עיר ועירייה יש DNA משלה, התנהלות וקצב הייחודיים אך ורק לה, ועובדי העירייה, ובכללם עובדי ומנהלי מחלקת רישוי עסקים נטמעים באווירה הכללית ומשמרים אותה לאורך השנים.
לכן, אין דין הליכי הוצאת רישיון עסק בתל אביב, ירושלים או חיפה כדין הוצאת רישיון עסק בכפר סבא, רעננה או מועצה אזורית חבל מודיעין. מדובר בהתנהלות שונה בתכלית, תהליכי עבודה שונים וקצב לגמרי אחר בין עירייה לרעותה.

אז מה בכל זאת דומה?

כאמור, כל העיריות והמועצות המקומיות, ובטח שכל העסקים טעוני הרישוי, כפופים להוראות חוק רישוי עסקים, וצו רישוי עסקים, על תקנותיהם השונות, בין אם פורסמו מפרטים אחידים, ובין אם לאו.
המשרד הממשלתי האמון על אכיפת חוק רישוי עסקים הוא משרד הפנים, וקיים אינטרס ברור של כל הרשויות המוניציפליות בישראל לדאוג לכך שכל העסקים טעוני הרישוי הפועלים בשטחן, יקבלו רישיון עסק כחוק, משום שהן חייבות דין וחשבון למשרד הפנים על כל העסקים בשטחן הפועלים ברישיון, ובמיוחד על כל העסקים טעוני הרישוי בשטחן שפועלים ללא רישיון עסק כחוק.

תחום דומה נוסף ניתן למצוא בהליכי רישוי עסקים בעסקי מזון, כגון מסעדות, בתי קפה, מזנונים, חנויות פלאפל ושאוורמה ובית אוכל אחר מכל סוג. לחלק מן העסקים שצויינו כאן נדרש אישור משרד הבריאות, ובחלק מהמקרים קיים מצב שלשכה מסויימת של משרד הבריאות מטפלת בעסקי מזון במספר ערים שונות. לדוגמא: משרד הבריאות תל אביב אמון על מתן אישורים למסעדות בתל אביב-יפו מן הסתם, אך גם בהרצליה, רמת גן, בני ברק, גבעתיים ועוד. ומשרד הבריאות ברחובות מאשר מסעדות גם בראשון לציון, גדרה, קריית עקרון ויבנה.

אם כן, ניתן לסכם ולומר שמה שזהה בכל מחלקות רישוי העסקים זאת המטרה: אכיפת חוק רישוי עסקים; ומה ששונה בתכלית זאת הדרך.

אדריכל רישוי עסקים המנוסה במתן שירותי רישוי לעסקים במגוון עיריות, מכיר כבר את ההתנהלות ויודע לעמוד על ההבדלים בין מחלקות רישוי העסקים השונות, כמו גם בין לשכות משרד הבריאות השונות, ועצם היכרותו עם המערכת חוסך לבעל העסק זמן יקר בכל הקשור למשך הקמת העסק וקיצור זמני ההמתנה לקבלת רישיון העסק.

איך מתחילים בתהליך קבלת רישיון לעסק?

יש לכם רעיון לפתיחת עסק מנצח ואפילו מצאתם מיקום פוטנציאלי? נהדר! השלב הבא הוא קיום פגישה במחלקת רישוי עסקים בעירייה או במועצה בעיר או ביישוב בו נמצא המבנה שבחרתם.
נציגי המחלקה לרישוי עסקים יתנו לכם כיוון כללי ביותר ועקרוני בלבד לגבי השאלה האם בכלל ניתן לפתוח את העסק המבוקש בנכס הנבחר.

בנוסף לכך, יאפיינו אותם נציגים את קטגוריית הרישוי לעסק שלכם ע"פ הנתונים שהצגתם, ויבחנו את התאמתו לאחד ממסלולי הרישוי על פי תיקון 34 לחוק רישוי עסקים הידוע גם בשם הרפורמה ברישוי עסקים שנכנס לתוקף בתאריך 1.4.2021

אותה קטגוריה תקבע לאיזה מסלול רישוי העסק שלכם שייך – מסלול רישיון על יסוד תצהיר, מסלול היתר מזורז א', מסלול היתר מזורז ב', או שמא העסק שלכם משתייך דווקא למסלול רישוי רגיל.
לא נרחיב כאן על ההבדלים שבין המסלולים כי קצרה היריעה, רק נכתוב בשתי מילים כי המסלול אליו העסק שלכם שייך יקבע את זכאותכם לקבלת רישיון עסק זמני (אם בכלל), משך התוקף של הרישיון הזמני, ומשך הזמן שתצטרכו להמתין לפני פתיחת העסק עד לקבלת רישיון העסק הזמני.

זה הזמן להתייעץ עם א.ב.עסקים

בדיוק בשביל זה אנחנו קיימים. לא משנה באיזה תחום העסק שלכם, לא משנה אם אתם צריכים רישיון עסק בת"א-יפו, ברמת גן, באשדוד, כפ"ס, הרצליה, רעננה, ראש העין או כמעט כל עיר בארץ.
איתך מהדקה הראשונה ועד תום הליכי הרישוי לעסק שלך. ניתן לך מענה כולל לתכנון, עיצוב, רישוי עסקים, אישורי משרד הבריאות, יעוץ בטיחות אש, טיפול באישורי כבאות, ובעצם כל תחום תכנוני, רגולטורי ובירוקרטי שהעסק צריך לעבור לשם הקמתו.

כאן המקום לציין כי בכל מקרה תצטרכו לשכור את שירותיו של משרד המתמחה בטיפול ברישיונות לעסקים, מכיוון שחוק רישוי עסקים דורש הגשת גרמושקה (תוכנית בקשה לרישיון עסק), חתומה ע"י בעל מקצוע מוסמך, כך שברור שעדיף לקבל מעורבות של מקצוען מהשלב ההתחלתי ולא לפנות לאחד בדיעבד אחרי שנעשו טעויות יקרות.

אנו מגישים תכניות במספר רב של עיריות, מועצות מקומיות ומועצות אזוריות, מנהלים קשרי עבודה פוריים וידידותיים עם עובדי הרשויות השונים, ועל פי רוב מתקיים קשר מכבד ובלתי אמצעי בינינו ובין הגורמים המאשרים. אנו מכירים היטב את הדרישות הספציפיות של הרשויות וכך חוסכים ללקוחותינו זמן, כסף ומאמצים.

מאחורינו ניסיון רב שנים בתחום רישוי העסקים, ושמנו מתנוסס בגאון על מספר רב של תעודות רישיון עסק השייכים לעסקים שונים ומגוונים, גדולים כקטנים, ובהם בתי אוכל, מסעדות, בתי קפה, מזנונים, מרכולים, מפעלי תעשייה, מפעלי מזון (הנדרשים בנוסף לרישיון העסק גם בקבלת רישיון יצרן) ,תחנות דלק, נגריות, מכבסות, חדרי כושר, אולמות באולינג ועוד ועוד…

מידע על מחלקות רישוי עסקים ופרטי התקשרות

מאמר זה הינו מאמר אינפורמטיבי המוגש כשירות לציבור בעלי העסקים טעוני הרישוי, המאמר נכתב ע"י יוסי שרף, בעלי משרד א.ב.עסקים, ואין לראות בו משום יעוץ משפטי, אדריכלי או אחר. באחריות בעלי העסקים לדאוג לתכנון העסק ע"פ חוק רישוי עסקים , הוראות צו רישוי עסקים, חוק התכנון והבניה ושאר התקנות וההוראות הקבועות בחוקי מדינת ישראל.

זקוקים לייעוץ פרטני?

הזנו את פרטיכם ואנו נחזור אליכם בהקדם.

    בואו נעשה עסקים