תכנון מפעלי מזון

תחום הקמת מפעלי מזון הוא תחום מורכב המתחיל, ככל מלאכה אחרת, בתכנון מדויק ומוקפד, המקפל בתוכו שילוב של מספר רחב של חוקים ותקנות בהן מחויב מפעל המזון לעמוד בשורה ארוכה של נושאים.

בכדי לצלוח בקלות את תהליך ההקמה, יש לוודא כי כל הדרישות השונות מתקיימות במפעל וכי אין התנגשויות ביצועיות בין תקנות משרד הבריאות, לדרישות הכבאות, איכות הסביבה, רשות הרישוי ועוד גורמים רבים נוספים.

משמעות הדבר היא שבעצם החלל שבו ישכון מפעל המזון העתידי, הוא מעין פאזל שבו כל החלקים חייבים להתאים אחד לשני ולהשלים האחד את השני. רק שכאן אנחנו מדברים על פאזל יקר מאוד, שכן אם אחד החלקים חסר או לא מתאים, ההשלכות הכלכליות העתידיות על בעל המפעל תהיינה כבדות ביותר.

לכן מבצעת א.ב.עסקים בדיקת היתכנות מקדמית באשר להתאמת הנכס למפעל המיועד, ומתן ייעוץ מוקדם ליזם בכל הכרוך בבחירת הנכס להשכרה או לרכישה.

בדיקה זו כוללת בחינת אספקטים שונים העלולים להוות מכשול עתידי לקבלת רישיון היצרן ורישיון העסק למפעל המזון, שכן עניינים כמו אי התאמת המפעל להוראות תכנית בניין העיר (התב"ע) החלה עליו, או גובה תקרה הנמוך מ2.75 מ', הימצאות חריגות בניה במבנה המפעל, הימצאות חומרי בניה שאינם מאושרים למפעלי מזון (כמו גג אזבסט) יצמצמו ואף יחסלו את הסיכוי של המפעל לקבל את האישורים המתאימים להפעלתו וחשוב מאוד לדעת על המכשולים הללו מראש.

על מתכנן המפעל לקחת בחשבון את כל הפונקציות הנדרשות על פי חוק רישוי עסקים ותקנות תנאים תברואיים לעסקים לייצור מזון, ולוודא שהתכנון לוקח בחשבון חלוקה פנימית המאפשרת זרימת עבודה נאותה, אוורור ותאורה מספקים, ניקוז וחיבור למערכות טיהור שפכים, מפרידי שומנים, חדרי קירור והקפאה, מחסני חומרי גלם, מחסני תוצר מוגמר, חדרי ייצור ואריזה ועוד...

ובתוך כל אלה, אל לנו לשכוח כי מאחורי המפעל עומד אדם שבידו רעיון למוצר שעליו עמל רבות, עבר המון שלבים של ניסוי וטעיה לפני שהחליט לפתוח מפעל מזון, והשקיע טונות של זמן, דם, יזע דמעות וממון במפעל חייו, ולכן חובה על מתכנן המפעל למצוא את המקום לתפור את תכנון המפעל בראש ובראשונה למידותיו של בעל המפעל ולהישאר נאמן ככל הניתן לחזונו, בכדי שהמפעל יתנהל כפי שהיזם חלם אותו בלילות כשכבר הצליח איכשהו לשים את כל המחשבות בצד ואשכרה להירדם

לאחר שלב התכנון, מוגשות תוכניות המפעל למשרד הבריאות לקבלת חוות דעת מקדמית ממחלקות שירות המזון ובריאות הסביבה. משרד הבריאות בוחן על הנייר את כשירות המפעל העתידי לייצר מוצרי מזון באיכות גבוהה ע"י בחינה מדוקדקת של תהליך הייצור והאריזה החל משלב קבלת חומר הגלם לייצור ואחסנתו, דרך הגעתו לחללי העבודה והייצור השונים ומשם לחדרי האריזה, ועד למחסן התוצרת הגמורה שממנו מתבצע שילוח המזון לשיווק סיטונאי או קמעונאי.

מכתב חוות הדעת ממשרד הבריאות ובו התייחסות לתוכנית צריך להתקבל לידי המתכנן תוך פרק זמן של 30 ימים מיום הגשת הבקשה לחוות דעת מקדמית על פי חוק, ובכדי לחסוך זמן, מגישה א.ב.עסקים תכנית בטיחות לאישור שירותי הכבאות. תכנית בטיחות האש למפעל כוללת בתוכה את מיקום אמצעי ההגנה מאש, חישובי מרחקי הליכה, חישובי תפוסה, רוחב מעברים ויציאות, מספר יציאות חירום ומיקומם ועוד ועוד.

לאחר קבלת חוות הדעת ממשרד הבריאות, ואישור תכנית הבטיחות ע"י שירותי הכבאות וההצלה, נגיש בקשה לרישיון עסק ורישיון יצרן למפעל מזון. הבקשה תוגש במחלקת רישוי העסקים של העירייה/המועצה האזורית או המקומית שבה נמצא המפעל, סמוך למועד ההגשה יחל בעל העסק בשיפוץ המקום והתאמתו לתכניות שאושרו בהליך מקדמי. עם קבלת רישיון היצרן יוכל המפעל להתחיל בייצור ובשיווק בשורתו הקולינרית לעולם. רישיון העסק יתקבל לאחר שכל הגורמים הנדרשים לאישור המפעל, ימציאו אישורים, כל גורם בתחומו.

תכנון נכון של מפעל מזון יכול לחסוך לא רק כסף רב לאחר פתיחתו, כי אם גם זמן באיסוף המוצרים והשינוע, זמן עבודתם של העובדים והמנהלים ובעיות יצור נוספות. זכרו: תכנון מפעל מזון ע"י מקצוענים יבטיח כי המפעל יהיה בטיחותי, חסכוני ויעיל יותר!

יש לכם שאלה בנושא רישיון יצרן, תכנון מפעלי מזון או בנושאים נוספים? צרו אתנו קשר ונשמח לעזור!