מי צריך רישיון יצרן?

על פי דרישת משרד הבריאות, מפעלים העוסקים בתחום המזון – ייצור, אחסנת חומר גלם לייצור מזון, אחסנת מזון, אריזת מזון, לרבות מטבחי קייטרינג, בתי קלייה, מאפיות וקונדיטוריות – מחויבים על פי חוק בקבלת רישיון יצרן.

איך נקבעים הקריטריונים לקבלת רישיון יצרן?

לכל מפעל לייצור או אריזת מזון קיימת מהות משלו, אופי משלו ונפח ייצור משלו, והתאמתו לקבוצת רישוי מסויימת נקבעת על פי צו רישוי עסקים ו/או מפרט אחיד ככל שפורסם. כל המפעלים היצרניים המאושרים בישראל, נרשמים ומופיעים ברשימת יצרני ועסקי מזון – משרד הבריאות.

הגופים המאשרים את המפעלים לצורך הפקת רישיון היצרן מטעם משרד הבריאות הם מחלקת שירות המזון והמחלקה לבריאות הסביבה בלשכות הבריאות המחוזיות. הגשת הבקשה ללשכת בריאות מסויימת נקבעת על פי מיקום המפעל המיועד.

רישיון היצרן יתקבל לאחר שכל הגופים אישרו את התוכנית, כל גוף בתחומו, ובחנו באופן מדוקדק וקפדני אספקטים שונים כמו: תכנון פס הייצור והתאמתו לחוק, התאמת הציוד במפעל לתחום העיסוק, תנאים הנדסיים במפעל (אוורור, ניקוזים וכיוב').

התהליך מול משרד הבריאות:

מגישים ללשכת הבריאות תכנית מפעל מלאה (תכנית סניטרית), הכוללת את חלוקת המפעל לפונקציות כגון מחסנים, חדר אוכל עובדים, שירותים ומלתחות, חדרי ייצור, חדרי אריזה וכו', בתוספת פרשה טכנית המתארת באופן מילולי את כל הפעילות המתבצעת במפעל, ותכנית אינסטלציה.

התכנית המוגשת עוברת בדיקה בהליך של חוות דעת מקדמית, כאשר שירות המזון בודק "על הנייר" מה הסיכויים של המפעל לעבוד בצורה תקינה נוכח כל הנתונים המוצגים בתכנית הסניטרית ובפרשה הטכנית, ובריאות הסביבה בודקת את כל נושא המים במפעל – הזנות, ניקוזים, חיבור למפריד שומן, מז"חים וכו'

משך הבדיקה הוא 30 ימים על פי חוק, בתום הבדיקה ניתן לדעת האם אפשר להתקדם עם בינוי המפעל ע"פ התכנית המאושרת והגשת בקשה לרישיון עסק, או שמא יש לבצע שינויים תכנוניים בהתאם לחוות הדעת שהתקבלה. בשלב זה נחל גם בתכנון בטיחות אש למפעל.

מצב רישוי המפעלים בארץ:

נכון לתאריך 13.4.2021 קיימים בישראל 2,610 יצרני מזון מאושרים הפועלים בתחומים שונים, הנתונים המובאים הינם כלל ארציים וכוללים את נתוני כלל מחוזות שירות המזון: צפון, חיפה, מרכז, תל אביב, ירושלים, אשקלון, ומחוז הדרום.

על קבוצות המזון ומספר המפעלים היצרניים הפועלים ברישיון בכל תחום, תוכלו ללמוד מהטבלה:

קבוצת המזון (תחום עיסוק המפעל)מס' המפעלים בעלי רישיון יצרן

ביצים ומוצרי ביצים

7

ייצור מוצרי בשר ועופות

202
בתי קירור295
דגים ומוצרי דגים35
דגנים ומוצרי דגנים112
הקרנת מזון (עיקור)1
ייצור חטיפים מוכנים לאכילה18
מוצרי חלב ומקביליהם128
מאפים וייצור בצקים746
מזון לצרכים תזונתיים מיוחדים29
מזון מוכן- קייטרינג וכריכים336
מחסני יבוא31
מלח, תבלינים, מרקים ומוצרים על בסיס חלבון145
ממתקים ודבש105
משקאות-למעט מוצרי חלב166
פירות יבשים, וקליית קטניות113
גלידות ושלגונים28
שומנים ושמנים52
שיווק מזון4
תוספי מזון וחומרי עזר39
אחר18
סה"כ מפעלי מזון מאושרים בישראל2,610

 

ניתן לראות כי סוגי היצרנים הנפוצים ביותר בארץ משתייכים לקבוצת המאפיות והקונדיטוריות (בפער גדול) ולקבוצת הקייטרינג, ולא בכדי: בד"כ מדובר במפעלים קטנים יחסית שעלות הקמתם נמוכה ביחס לשאר הקבוצות. תוסיפו לזה את העובדה שהביקוש למוצרי מזון מהתחומים הללו גבוה, משום שהם אהובים ופופולריים במיוחד בישראל, הן על הציבור הרחב שמהווה את כח הקניה הגדול, והן על חוג בעלי המקצוע מענפי הקולינריה (טבחים, שפים, קונדיטורים ואופים).

ואם המספר 2,610 נשמע לכם נמוך מדי – אתם צודקים בהחלט: קיימים מאות חובבי בישול ואפייה, המתפעלים עסקים יצרניים מהבית ומוכרים את תוצרתם בעיקר דרך הרשתות החברתיות. יש לציין כי חוק רישוי עסקים אינו מאפשר ייצור מזון ביתי, ומטבחים מסחריים ביתיים פועלים שלא תחת פיקוח משרד הבריאות.

רישיון יצרן זה א.ב.עסקים:

לרוב, תהליך קבלת רישיון היצרן מתבצע במקביל לתהליך הוצאת רישיון עסק באגף לרישוי עסקים ברשות המקומית. התהליך נחלק ל-10 שלבים עיקריים:

אנו ב- א.ב. עסקים, מודעים היטב לצד הכלכלי, לכן נשקיע המון מחשבה ונרתום את כל הניסיון המקצועי על מנת שלא לתכנן במפעל מערכות יקרות שאינן חיוניות לתהליך הייצור, ובכך נחסוך ממון רב לבעל המפעל.

כך נלווה אותך מהרגע הראשון עד לקבלת הרישיון:

ראשית כל, נעזור לך להחליט האם לשכור/לרכוש את הנכס בו חשבת להקים מפעל מזון. לא כל נכס מתאים ויש להתייחס באופן מערכתי למספר לא מבוטל של נתונים בהליך של בדיקה מוקדמת לבחינת התאמת הנכס למפעל, טרם נחתם חוזה.

הנכס נבדק ונמצא מתאים? מעולה! בשלב זה נשב עם היזם ונתכנן את המפעל בצורה שתענה לדרישות החוק ולתקנות משרד הבריאות, איכות הסביבה, שירותי הכבאות וההצלה וכו', ולא פחות חשוב-תאפשר עבודה הרמונית וזורמת ככל הניתן. תכנון לא נכון של מפעל מזון, עלול לגרום לכשלים תברואתיים בתחומי המפעל וכן לתלות גבוהה של בעל המפעל בספקי חומרי גלם ובמפיצי התוצר המוגמר.

בשלב הבא, נגיש את התכניות והפרשה הטכנית לשירות המזון במשרד הבריאות לחוות דעת מקדמית, כשנקבל אישור על התכניות, אפשר לצאת לדרך ולהתחיל בשיפוץ.

לקראת תום השיפוץ, נגיש את התכניות למחלקת רישוי עסקים ברשות המקומית ונתחיל בהליך קבלת רישיון העסק במקביל לקבלת רישיון היצרן. רישיון היצרן (המתקבל ממשרד הבריאות), מותנה בקבלת רישיון עסק המתקבל לאחר שכל שאר הגורמים – מח' הנדסה, שירותי הכבאות, איכות הסביבה וכו' – אישרו את העסק.

סל שירותים נלווים נוספים בכל הקשור להקמת המפעל:

יש לכם שאלה בנושא רישיון יצרן, רישוי עסקים מכל סוג, תכנון מפעלי מזון או בנושאים נוספים? צרו אתנו קשר ונשמח לעזור!

בואו נעשה עסקים
קבלו הצעת מחיר עכשיו
התקשרו
054-7405300
שילחו הודעה

או טופס

חייגו

שלחו

מלאו

בואו נעשה עסקים